Доступність посилання

ТОП новини

Мазут із танкерів у Керченській протоці досяг берегів Одеської області – екологи


Волонтери прибирають із пляжів Севастополя мазут із російських танкерів, які зазнали аварії в Керченській протоці 15 грудня 2024 року, 22 січня 2025 року
Волонтери прибирають із пляжів Севастополя мазут із російських танкерів, які зазнали аварії в Керченській протоці 15 грудня 2024 року, 22 січня 2025 року

Згустки мазуту, що утворилися після аварії російських танкерів «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239» у Керченській протоці в грудні 2024 року, досягли берегів Національного природного парку «Тузловські лимани» в Одеській області. Про це повідомляє громадська організація «Зелений лист», посилаючись на дані польового обстеження, проведеного 24 червня 2025 року.

За інформацією екологів, мазут подолав понад 650 кілометрів від місця катастрофи біля узбережжя анексованого Криму, уздовж узбережжя Чорного моря і до північно-західного шельфу України. Просуванню забруднення сприяла циклонічна циркуляція в Чорному морі.

«Виявлене мазутне забруднення вразило масштабом: на відрізку між 13-м і 19-м кілометрами воно було майже суцільним, з рівномірно розподіленими згустками щільної темної речовини», – ідеться в повідомленні. Забруднення зафіксовано в п'яти точках на території нацпарку.

За результатами аналізу, це важкі деградовані фракції мазуту – типові для багатомісячного перебування у воді. Частина згустків містила домішки водоростей і піску, інші – були щільними однорідними утвореннями з глянцевою поверхнею і характерним запахом асфальтенів. Поруч було виявлено медичні маски, схожі з тими, що використовувалися під час ліквідації мазутних забруднень у районі Анапи.

Екологи наголошують, що Міністерство охорони довкілля України продовжує спиратися на застарілу модель розповсюдження забруднень, яка не враховує осідання важких фракцій на дно та їхнє подальше переміщення.

«На практиці ж саме важкі фракції найбільш токсичні для екосистеми: вони прилипають до піску, накопичуються, потрапляють у донну фауну. Забруднення зафіксовано в зоні гніздування десятків видів птахів, розмноження ракоподібних, молюсків, риб. Це не просто «екологічний сигнал», це речовий доказ міжнародного злочину», – підкреслюють експерти.

Екологи закликають українську владу переглянути підхід до реагування на морські катастрофи, створити ефективну систему моніторингу та не ігнорувати польові дані фахівців.

На дні Чорного моря, як і раніше, залишається носова частина танкера «Волгонефть-239», а також носова і кормова частини танкера «Волгонефть-212», що зазнав аварії. Підняти уламки танкерів, які залишаються на дні, планували до червня, проте в середині квітня віце-прем'єр РФ Віталій Савельєв оголосив, що судна разом із майже 4 тисячами тонн мазуту, які залишилися в трюмах, накриють саркофагами, а потім відкачають паливо через спеціальні люки.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG